Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Zorganizowana grupa przestępcza działająca w zachodniej Małopolsce

Na polecenie Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Krakowie, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu przeprowadzili czynności procesowe związane z zatrzymaniem osób, które zajmują się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych na terenie Oświęcimia i innych miejscowości województwa małopolskiego.

W szczególności, w dniu 24 października 2017 roku zatrzymanych zostało 7 osób, w wieku od 18 do 31 lat, którym przedstawiono zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Członkowie grupy handlowali głównie marihuaną, amfetaminą oraz tabletkami ekstazy.

W toku czynności przeszukania pomieszczeń mieszkalnych oraz samochodów należących do członków grupy ujawniono szereg woreczków zawierających różnego rodzaju substancje i susz. Łączna wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowana została na kilkanaście tysięcy złotych.

Jednocześnie, w specjalnie do tego przygotowanych skrytkach ujawniono
i zabezpieczono ponad 15.000 zł, pochodzących najprawdopodobniej z przestępczego procederu.

3 członków zorganizowanej grupy przestępczej przyznało się do dokonania zarzucanych im czynów i złożyło wyjaśnienia, 2 członków nie przyznało się i złożyło wyjaśnienia, które częściowo są sprzeczne z ustalonym w sprawie stanem faktycznym, a pozostałych 2 członków grupy nie przyznało się do dokonania zarzuconych im czynów i odmówiło składania wyjaśnień.

W stosunku do 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej Prokurator w dniu 25 października 2017 roku skierował do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Tego samego dnia, Sąd Rejonowy przychylił się do wniosku Prokuratora, i zastosował wobec wymienionych osób izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec jednej osoby, Prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Za zarzucone przestępstwa, podejrzanym grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Aktualności