Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

25.03.2019 Akt oskarżenia w sprawie podrobienia monet o nominale 5 zł

Prokuratura Okręgowa w Krakowie nadzorowała śledztwo przeciwko Krzysztofowi W.(lat 48), podejrzanemu o przestępstwo z art. 310 § 1 kk i art. 310 § 4 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art.12 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk., tj. o to, że od 2009 roku do dnia 15 stycznia 2014 roku w Krakowie oraz miejscowości Wysoka, pow. Suski, działając wspólnie i w porozumieniu z ustaloną osobą, podrobił, co najmniej 794 monety o nominale 5 PLN (5 złotych polskich) z roku emisji 1996, przy czym część z tych monet w ilości 161 przechowywał na terenie posesji w miejscowości Wysoka w celu puszczenia ich w obieg, a nadto czynił przygotowania do podrobienia monet o nominale 5 PLN (5 złotych polskich) oraz o nominale 2 PLN (2 złote polskie), a czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu, co najmniej 6 miesięcy kary, będąc skazanym za umyślne przestępstwo podobne.

W toku postępowania ustalono, że Krzysztof W., na zamieszkanej przez siebie posesji, położonej w Krakowie, posiadał specjalne palenisko, w którym poprzez stapianie starych, wycofanych z obiegu monet, pozyskiwał surowiec do produkcji falsyfikatów.

Surowiec ten był następnie przewożony przez niego do Wysokiej, gdzie wspólnie z ojcem poddawali wymieniony surowiec obróbce, pozyskując w ten sposób podrobione monety.

W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez Krzysztofa W., położonych w Krakowie, zabezpieczono między innymi zapiski i zdjęcia monet, przyrząd do mocowania matryc, pudełko z zawartością dwóch sztuk stempli metalowych o różnej średnicy, stempel metalowy, kartonowe pudełko ze stemplami i metalowymi podkładkami, woreczek strunowy ze zbitymi monetami o nominale 50 złotych, i inne przedmioty służące do wyrobu monet. W miejscowości Wysoka zabezpieczono inne przedmioty służące do wyrobu, m.in. tygle do wyrobu monet. Zabezpieczono także między innymi: 223 sztuki zeszlifowanych i sprasowanych monet koloru srebrnego, z wizerunkiem orła, pierścienie metalowe koloru żółtego. Czynności prowadzone w miejscowości Wysoka pozwoliły na ujawnienie 161 sztuk podrobionych monet o nominale 5 złotych, z datą emisji 1996.

Krzysztof W., będąc przesłuchiwanym nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, i wyjaśnił, że do Wysokiej jeździł w celu produkowania monet przedwojennych. Nadto wyjaśnił, że technologii kopiowania monet nauczył go zmarły ojciec.

Za te czyny grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 5 lat albo kara 25 lat pozbawienia wolności.

 

Aktualności