Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

17.03.2020 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Kraków - Podgórze

Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi K., (lat 28), oskarżonemu o to, że od 2015 roku do marca 2019 roku, znęcał się nad kobietą, z którą był w związku, nadto, że działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonej, zadał jej szereg ciosów narzędziem ogrodniczym tzw. karczownikiem, powodując rany rąbane na całym ciele a nadto, że od 2014 roku do 9 maja 2016 roku groził wielokrotnie 5 osobom pozbawieniem życia.

Z zeznań pokrzywdzonej oraz relacji świadków wynika, ze Michał K., bił pokrzywdzoną po całym ciele z różnych powodów. Oskarżony kopał ją, bił gołymi rękoma, ale też kijem i innymi przedmiotami.

Michał K., w latach 2014-2016 - wielokrotnie groził swoim sąsiadom popełnieniem na ich szkodę przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Do gróźb i wyzwisk dochodziło średnio raz w tygodniu, w tym za każdym razem, kiedy sąsiadka zwracała mu uwagę np. na zakłócanie ciszy nocnej. Innej pokrzywdzonej, podejrzany groził regularnie, że ją zabije, wypowiadając te słowa w sposób wulgarny. Sama postawa podejrzanego i sposób zachowania sprawiały, że sąsiadki czuły się zagrożone. Mężowi sąsiadki, Michał K., groził m.in. pobiciem.

Michał K., często był pod wpływem narkotyków lub alkoholu, a kierowane groźby wzbudzały u pokrzywdzonych uzasadnioną obawę ich spełnienia.

Po dwóch tygodniach od urodzenia dziecka przez partnerkę, Michał K., ponownie zastosował wobec pokrzywdzonej przemoc. Wówczas pokrzywdzona uciekła od niego i została wraz z synem interwencyjnie przyjęta do Domu Matki i Dziecka – schroniska dla kobiet z dziećmi a następnie zamieszkała osobno.

Pokrzywdzona złożyła na Policji zawiadomienie o popełnieniu przez podejrzanego na jej szkodę przestępstwa znęcania.

Następnie słuchana w charakterze świadka, pokrzywdzona skorzystała z prawa do odmowy składania zeznań, uzasadniając to faktem, że podejrzany podjął leczenie i się od niej wyprowadził.

Pomimo tego, w dniu 2 marca 2019 roku, między podejrzanym, a pokrzywdzoną doszło do kolejnego spięcia.

W następnych dniach oskarżony natrętnie wydzwaniał do pokrzywdzonej, zarzucając jej zdradę i wyzywając ją, następnie pojawił się pod pracą pokrzywdzonej i pojechał z nią autobusem, gdzie doszło do kolejnej scysji.

Następnego dnia od rana wydzwaniał do pokrzywdzonej, wyzywając ją, groził jej i jej dziecku a następnie udał się do sklepu, gdzie zakupił karczownik/maczetę, a następnie udał się do miejsca pracy pokrzywdzonej.

Moment przybycia do budynku został utrwalony na monitoringu. W pewnym momencie wyciągnął z siatki maczetę i rzucił się z nią w kierunku pokrzywdzonej, zadając jej na oślep ciosy po całym ciele. Koleżanka z pracy pokrzywdzonej, rzucił się na plecy oskarżonemu i odciągnęła go od pokrzywdzonej, a następnie trzymała go do czasu przybycia pomocy.

Po interwencji ustalonych mężczyzn oskarżony został wyprowadzony z pomieszczeń i udzielono pokrzywdzonej kobiecie pierwszej pomocy.

Po zdarzeniu oskarżony mówił, że zaplanował zabójstwo podczas pobytu w Zakopanem. Pokrzywdzony żałował, że nie udało mu się zabić pokrzywdzonej.

W trakcie zdarzenia oskarżony pozostawał pod wpływem amfetaminy.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego, oświadczył, że żałuje swojego czynu, działał w amoku i chciałby przeprosić pokrzywdzoną, a następnie nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Michał K., nie był dotychczas karany.

Za te czyny grozi mu kara od 8 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

 

 

Aktualności