Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Informacja o śledztwie w sprawie wypadku kolumny rządowej, do którego doszło 10 lutego 2017 roku w Oświęcimiu

Prokuratura Okręgowa w Krakowie w Wydziale I Śledczym pod sygnaturą PO I Ds. 11.2017 prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące wypadku kolumny rządowej, do którego doszło 10 lutego 2017 roku na ul. Powstańców Śląskich w Oświęcimiu, tj. o przest. z art. 177 § 1 kk. Postępowanie prowadzone jest w formie śledztwa osobistego prokuratora.

W dniach 10 i 11 lutego 2017 roku zostały przeprowadzone oględziny miejsca zdarzenia z udziałem Prokuratora Rejonowego w Oświęcimiu, a także Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Krakowie. W oględzinach udział wzięli również dwaj biegli z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy zaistniałego wypadku zostali poddani badaniom na zawartość alkoholu. Badania wykazały, że byli oni trzeźwi.

Dotychczas zostało przesłuchanych w sprawie 22 świadków. Wśród nich 11 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Ponadto zabezpieczono monitoringi obejmujące okolice miejsca zdarzenia oraz trasę przejazdu kolumny rządowej. Prokurator wystąpił również do Biura Ochrony Rządu o przekazanie rejestratorów zamontowanych w należących do BOR trzech pojazdach, które uczestniczyły w zdarzeniu.

W celu dokładnego ustalenia charakteru obrażeń, jakich doznali pokrzywdzeni oraz ustalenia mechanizmu ich powstania, prokurator uzyskał w oryginale dokumentację medyczną pokrzywdzonych, a także powołał biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Natomiast w celu pełnego i dokładnego zrekonstruowania przebiegu wypadku, do którego doszło 10 lutego 2017 roku na ul. Powstańców Śląskich w Oświęcimiu, prokurator powołał biegłych z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie.

Na polecenie prokuratora, w dniu 11 lutego 2017 roku, w charakterze podejrzanego, w trybie art. 308 § 2 kpk, przesłuchany został przez funkcjonariuszy policji Sebastian K. - 21-letni kierowca samochodu Seicento. Przyznał się on do popełnienia zarzucanego mu czynu.

W dniu dzisiejszym, tj. 14 lutego 2017 roku, prokurator ogłosił wspomnianemu podejrzanemu postanowienie o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstwa z art. 177 § 1 kodeksu karnego. W chwili obecnej trwa przesłuchanie wspomnianej osoby w charakterze podejrzanego z udziałem obrońcy.

Prokuratura będzie informowała o nowych ustaleniach i postępach w śledztwie.

 

Aktualności