Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

07.05.2019 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Kraków -Śródmieście Wschód

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Agnieszce S., podejrzanej o to, że w dniu 21 listopada 2018 roku w Krakowie, działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia Krzysztofa M. zadała mu cios nożem w klatkę piersiową, powodując u niego ranę kłuto-ciętą przedniej powierzchni klatki piersiowej o długości wkłucia na skórze około 3 cm, z następczą niewielką odmę i krwiaka lewej jamy opłucnowej, niedodmę płata dolnego lewego płuca oraz niewielkiego krwiaka w śródpiersiu przednim w okolicy przedsercowej, lecz zamierzonego skutku nie osiągnęła z uwagi na postawę pokrzywdzonego, przy czym w czasie popełnienia czynu miała w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem, tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zw. z art. 31 § 2 kk.

Jak ustalono w toku śledztwa, w trakcie, którego Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec Agnieszki S. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, Agnieszka S. i Krzysztof M. zamieszkiwali wspólnie w w lokalu mieszkalnym położonym w Krakowie przy Al. Pokoju. Pomiędzy parą nieustannie dochodziło do awantury w trakcie, których będąc pod wpływem alkoholu kierowali wobec siebie nawzajem słowa powszechnie uznane za obelżywe, wyzwiska, odpychali się czy też uderzali. W dniu 21 listopada 2018 roku w godzinach późnowieczornych po raz kolejny w tym dniu pomiędzy nimi, doszło do kłótni. W trakcie jej trwania Agnieszka S. chwyciła nóż i uderzyła Krzysztofa M. w klatkę piersiową. Krzysztof M. wyszedł z mieszkania na korytarz, przyciskając kurtkę do rany. Kiedy jeden z sąsiadów uchylił drzwi od swojego lokalu mieszkalnego, wtedy Krzysztof M. powiedział do niego, żeby zadzwonił po pogotowie, co ten niezwłocznie uczynił. Gdy na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze Policji, Krzysztof M., początkowo zasłaniał się niepamięcią odnośnie sprawcy, natomiast Agnieszka S. przyznała się, iż podczas awantury ugodziła swojego partnera nożem, który wyrzuciła przez okno. Agnieszka S. została zatrzymana.

Podejrzana Agnieszka S. nie przyznała się zarzucanego jej czynu, wyjaśniając, iż Krzysztof M. nadużywał alkoholu, brał środku odurzające, bił ją, wyrzucał z mieszkania.

Z opinii sądowo-psychiatrycznej wynika, iż Agnieszki S. w czasie czynu miała w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu pokierowania swoim postępowaniem.

Agnieszka S. nie była uprzednio karana sądownie.

Czyn zarzucany oskarżonej zagrożony jest kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat pozbawienia wolności, karą 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności, a Sąd może wymierzyć karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa.

Aktualności